Jak přejít z ICQ na Jabber?

Jak to dostanu do počítače?

Pokud jste došli až sem, tak jsem upřímně rád. Takže v tomto článku Vám chci předat nějaké rady jak "dostat" Jabber na svůj počítač. Jsou dvě cesty:

1. Chci používat ICQ i Jabber zároveň (např. kvůli mě :D )

2. Chci používat pouze Jabber (to je např.pro mě :D )

1. Toto je nejsnadnější cesta pro Vás, kteří třeba chcete být se mnou neustále v kontaktu a přitom nechcete přijít o své kamarády, které máte uloženy v icq.

Takže jakože většina uživatelů a mých kamarádů má Windows, budu se tedy věnovat převážně této platformě, jelikož je Jabber protokol převážně rozšířen pro linuxovou komunitu, nemá cenu, abych se zde tím zabýval. I méně zkušený uživatel Linuxu si najde rady na internetu jak zprovoznit Jabber.

Přední věc, jakého klienta použít? Snadná odpověď, nyní se neustále rozmáhá povedený ruský komunikátor QIP. Velké PLUS pro nás jabberisty je to, že je v nabídce i jako možnost mít ICQ i Jabber v jednom klientovi, jeho jméno je podobné a to QIP Infium. Menší problém, který u tohoto klienta stojí za zmínku je ten, že je stále ve vývoji a je nabízen zatím ve vývojové verzi, která až na jednu věc (teda doufám, že je jediná, víc jsem u své přítelkyně nezjistil :D ), způsobuje pád programu, ale jinak samotný program je stabilní. Ta věc, která mi způsobovala crash programu byla, že nešel přidat kontakt (vesměs v QIPu nefunguje přidání jakékoli služby, např.Jabber disk, počasí apod.). Čili ani vyhledat kohokoli na síti. Dá se to řešit nainstalováním PSI programu (komunikátor přímo pro Jabber síť), ve kterém je možnost si vše v klidu pořešit a pak ho klidně uninstalit.

Dále pokud máte rádi nastavování a různé vyšperkování si svého klinta k obrazu svému, rádi hledáte na internetu různé podpůrné "blbůstky" tak je pro Vás jak ušitá Miranda IM je to velmi povedený kecálek, sám jsem ho používal, když jsem měl Windowsy na notebooku a velmi mě to zpočátku mrzelo, že není podobný program v Linuxu. Teď už mi to tak nevadí a nějak to neřeším.

2. Vítejte do klubu, tak na co čekáte? Nainstalujte PSI a směle do free komunikace ;-) ICQ going to the hell :-D

Takže pojďme se podívat jak nainstalovat QIP, PSI a nebo Mirandu na počítač:

a) QIP + Psi

1. Instalace Psi

Nejdříve stáhneme Psi z této stránky (měl by tam být odkaz v pravo nahoře na stáhnutí), a Psi nainstalujte. Nezapomeňte si přidat podporu češtiny ve výběru jazyků v instalaci.

Výběr jazyka při instalaci Psi

2. Registrace nového účtu

Po spuštění komunikátoru Psi je potřeba se zaregistrovat na příslušný server. Mělo by Vám vyskočit okno, Okno první spuštění Psi

které Vám umožní si zaregitrovat nový účet, nebo se přihlásit na již existující účet. Samozřejmě, že počítám s tím, že většina nemá zaregistrovaný účet a tudíž vybereme registrovat.

Zde vypíšeme do kolonky server jedny z těchto (českých) serverů:

 

  • jabbim.cz
  • njs.netlab.cz
  • jabber.cz

Vypnění registrace

a klikneme na tlačítko Další. Nyní na Vás vyskočí okno se zadáním Vašeho jména. Vyberte si vhodný nick a doplňte ho s heslem a klikněte opět na Další.

Vypnění nicku

Pokud na Vás vyskočí dialog s chybou při registraci, jde s nějvětší pravděpodobností o kolizi jmen, které jste použili. V tom případě změňte jméno a dejte registrovat.

Pokud se vše povedlo, mělo by na Vás vyskočit okno s tím, že registrace proběhla úspěšně. Měli byste zde vidět celé své JID (Jabber Identificator).

Teď máte vyhráno. Účet je zaregistrovaný tak ho můžete směle používat. Pokud by nastala jakákoli kolize, jukněte na oficiální stránku o registraci účtu na serveru www.jabber.cz

Nyní máte spuštěno Psi tak se připojte (je to ta hvězdička, tak vyberte online).

3. Nyní přídáme kontakty.

Vedle statusu (online, offline, ....) je zobrazena ikona PSI (řecké písmeno...pro neznalé ;) ), klikněte na ni, rozbalí se Vám menu programu

Přidání kontaktu

Najeďte na "Přidat kontakt" otevře se Vám tento dialog

Zadání hledaného usera

zde by jste měli nahoře mít vybráno ve službách Jabber. Vyplňte do "Jabber ID" požadované JID a můžete dát "Přidat". Pokud byste si nebyli jisti přesnosti zadání JID, je možné zjistit informace o kontaktu. Je to ta žlutá ikonka za vyplněním JID.

Pokud se Vám objeví hláška, že nejde nalézt VCard tak kontakt asi s největší pravděpodobností neexistuje. Jinak rozklikávací menu "Skupina" Vám umožní roztřídit kontakty do více skupin. Je to lepší kvůli přehlednosti v rosteru (roster = contakt list).

Takovýmto způsob lze přidat kontakty do rosteru.

4. Nyní si ukážeme jak si službu aktivovat a přidat např.SMS kontakt

(Tento krok můžete přezkočit a poté se k němu vrátit, není zas až tak důležitý)

Takže z hlavního menu programu vybereme položku "Prohledávání služeb"

položka prohledávání služeb v hl.menu a měl by na Vás vyjet tento dialog:

Služby

Zde je vidět vše, co český server nabízí. Některé služby jsou jen pro VIP členy, kteří přispeli určitou částkou na vývoj jabberu u nás v ČR. Je to např. VIP SMS, TV programy, apod. Pokud by byl zájem není problém pak napsat článek i o službách, které český jabber server nabízí.

Většina služeb však funguje i pro normalní uživatele, i když s nějakým omezením. Např. SMS brána normálnímu uživateli umožňuje poslání 10 SMS do Vodafone, jakkoli dlouhé a u O2 je to tuším 20 zpráv, které se automaticky rozdělí. U VIP členů je počet vyšší a je nastaven na 50 zpráv za den jak do O2 tak do Vodafone.

Takže jak na registraci? Jednoduše, klikněte na "SMS Vodafone/O2 Transport" pravým tlačítkem myši a vyberte "Registrace".

Registrace sms transportu Vyjede na Vás dialog o zadání Vašeho telefoního čísla, popřípadě zde můžete doplnit i podpis, který se objeví u každé odeslané zprávy(položka NICK).

Registrace sms služby Poté stačí kliknout na "Registrace" a mělo by na Vás vyskočit okno, že byl transport úspěšně zaregistrován. Poté by mělo přijít vypnutí a opětovné spuštění Psi programu, aby se sms transport přidal do rosteru. Pokud se tak nestane zkuste to párkrát po sobě. Měl by tam poté naběhnout. Bez něj nemůžete pak přidávat sms kontakty do rosteru.

Pokud se povedlo a sms transport se Vám objevil v rosteru můžeme přidat sms kontak, je to velmi snadné. Podobně jak jsme před chvílí přidávali normálního uživatele, tak v tom samém dialogu přidáme i SMS kontakt.

Pouze je potřeba změnit v horním rozklikávacím menu položku z Jabberu na sms.netlab.cz (na obrázku je sice sms.jabbim.cz, ale je to jen z toho důvodu, že mám VIP účet a tam je to jen trošku jinačí název).

Přidání sms kontaktu poté stačí napsat do "zadávání čísla mob.telefonu" číslo kontaktu, který chcete přidat ve světovém formátu. A kliknout na tlačítko "Získat Jabber ID". Poté se automaticky doplní do dvou zadávacích políček potřebný název a stačí pouze kliknout na "Přidat". Poté si přejmenujte kotakt v rosteru, ať se v tom vyznáte ;).

Toť vše z toho nejzákladnějšího pro registraci a přidávání kontaktů a služeb.

 

Teď byste klidně mohli program Psi úplně uninstalit a jenom si naistalovat QIP Infium, ale pro lepší pohodlí, bych si ho nechal na disku, přeci jenom nezabere mnoho místa a je to taková záchrana, v případě poruchy např. na QIPu. Psi je přímo pro Jabber, čili by se Vám nemělo stát, že by to mělo padat, nebo dokonce,že budete někomu psát a on Vám nebude odpovídat.

To se také někdy stane, poněvadž se mi zdá, že QIP neumí nějak obnovovat spojení (občas). Párkrát se mi to stalo u přítelkyně, která mi sice psala, ale já ji neodpovídal nebo mne neviděla, i když jsem byl online na jabberu. Ale stačilo jen aby se na jabberu odpojila a připojila a už mne viděla.

5. Nyní se podíváme na instalaci QIPu Infium

Z oficíálních stránek QIPu stáneme požadovaný formát (první link je odkaz na instalační soubor *.exe, druhý a třetí odkazuje na QIP, který je zabalený, formát komprimovaného souboru záleží jen na Vás, ale asi ZIP bude nejlepší). Poté QIP nainstalujeme kam je libo a spustíme.

Jen lehce popis k instalaci. Ve výběru protokolů klidně odeberte
Mail.ru a Phone prootkoly, nejsou potřeba. Dále pak asi jen k Importu,
ti kdo měli QIP na icq mohou si vše naimportovat (historii, soubory,
apod.) z jejich bývalého QIPu. Kdo nechce / neměl QIP může okno s
importem klidně zavřít křížkem. Dále vyplnit údaje jak ICQ tak Jabberu
a směle na používání .... a psaní. Hlavně se mnou. ;-)

Zde jsou screeny průběhu instalace:

Instalace, protokoly, apod. , Spuštění QIPu , Složka pro data , Vytvoření profilu , Import dat z QIPu (pro ICQ) , Vypnění údajů pro ICQ a Jabber , Spuštěný QIP Infium

Nastavení QIPu pro posílání soborů:

http://www.jabber.cz/wiki/QIP_Infium_%E2%80%93_Nastaven%C3%AD_pluginu_pro_Jabber

Nastavení Jabber disku:

http://www.jabber.cz/wiki/Jabber_disk

Nastavení SMS transportu:

http://www.jabber.cz/wiki/SMS_transport


Nastavení předpovědi počasí:

http://www.jabber.cz/wiki/Weather_transport

Přeji příjemné užívání si SVOBODNÉ KOMUNIKACE....

 

Pozn.autora: Pokud by byl zájem, mohu popsat i samotnou instalaci a nastavení Mirandy. Jelikož si myslím, že většina uživatelů bude chtít bezproblémového kecálka a ne řešit případné neduhy v pluginech pro Mirandu není pro mnohé nijak obvyklé. V tomto případě mne kontaktujte ;-)

Powered by Drupal - Design by Artinet