Lehký přechod na Jabber

Proč používat Jabber?

Lehký úvod, co to vlastně je ten "džebr" a proč tohle vše vzniklo:

V této sérii článků chci nastínit, jakým způsobem a proč přejít co nejsnadněji pro BFU (Běžný Franta Uživatel :-) ) od ICQ k Jabber komunikaci. Tento článek vznikl z mnoha důvodů, ale ten nejhlavnější je ten, že Icq začíná být velmi nestabilní vzhledem k tomu, že milá společnost AOL, která vlastní Icq, pozměnila starší protokoly, pomocí kterých komunikovalo např. ICQ 2000b nebo a to především ICQ transport pro Jabber, a proto jsem se rozhodl, že přejdu úplně na svobodný Jabber protokol, protože už nějaký ten pátek využívám převážně Jabber,budu ho nadále používat, takže kdo by chtěl se mnou komunikovat i nadále má tu možnost jedině přes Jabber. Protože je daleko stabilnější a bezpečnější komunikace z Jabberu na Jabber než z Jabberu na icq.

Jabber:

Je to otevřený protokol pro klienty (Miranda, Qip Infium, Pidgin, Gajim. Jabbim, apod), který umožňuje zprostředkovat online komunikaci mezi uživateli, jak psaní tak do budoucna i volání.

Každý uživatel má svoje JID, což je jedinečný identifikátor, který připomíná název emailové adresy, např. franta@jabber.cz. Což má mnoho výhod, snad ta nejhlavnější je, že si člověk nemusí pamatovat 9místné číslo jak je tomu u icq. Další výhodou je např., že jeden uživatel může být zaregistrován na více serverech, které poskytují komunikaci v síti Jabber a na všech účtech může být online. Což u icq lze řešit max.založením nového (vězeňského) čísla, které si samozřejmě opět musíte někde napsat nebo nejlépe pamatovat ;-).

Hlavní důvod proč používat Jabber je že je zcela zdarma, bez reklam, zcela funkční a v neustálém vývoji. Např. pro Českou republiku jsou vývojáři k zastižení na Multi User Chatech (Chatove mistnosti, ktere poskytuje jabber server), kde se jich můžete na cokoli zeptat. A ne jak u ICQ, kdy ani netušíte, který člověk za tím "jejich" chaosem stojí. (AOL se o své klienty vůbec nestará a jste jim všichni úplně volní - hlavně, že čučíte na jejich reklamy na icq klientech. pozn.autora)

Další důležitá věc je ta, že ICQ nepoužívá žádné šifrování hesla a dokonce celá Vaše komunikace není šifrovaná, a proto je možnost Vaše heslo získat a Váš hovor "odposlechnout". Jedné mé kamarádce se něco takového přihodilo. Veřte mi, jde to. A snadněji než si myslíte. Na internetu koluje tolik prográmků na zjišťování hesla do icq až by jste se divili.

Toto by se Vám u Jabberu nestalo, jelikož heslo putuje k serveru jedině v zašifrované podobě a kdo je gurmán a chtěl by lepší zabezpečení není problém využít SSL šifrování pro své heslo a to je tudíž zcela nezjistitelné.

Pro Jabber existuje mnoho služeb, které Vám mohou usnadnit práci od jazykových slovníků přes sms brány až po předpověďi počasí. Přednost Jabber protokolu je v jeho možných transportech, pomocí kterých můžete kontaktovat lidi, kteří nejsou na Jabberu. Co to přesně znamená? Vemme si například už zmíněnou komunikaci s icq. To u mne probíhá (doposud :D ) pomocí Icq VIP transportu (VIP je jenom placená verze Jabberu, která má určité výhody, které nebyly zaimplementovány do standartního Icq transportu, jako např.podpora avatarů, ukazatel "píše..", apod.), ale na světě existuje mnoho druhů sítí než je Jabber a ICQ. Např. Microsofťácké MSN, AIM, polské Gadu-Gadu, Yahoo!, apod. Čili díky Jabberu můžete komunikovat s mnoha uživately na odlišných protokolech. Což si u Icq můžete jen nechat zdát. Jen si představte, že byste měli email u Seznamu a nemohli jste posílat emaily někomu, kdo je na jiném serveru, např. Atlasu apod. Taky byste s touto službou nebyli spokojeni.

Výčet všech služeb, které nabízí "náše" česká komunita kolem Jabberu je na těchto stránkách.

Jen tak pro zajímavost jak si stojí Icq ve světovém žebříčku v početnosti klientů, kteří jej využívají ke každodenní komunikaci:

 

1. Jabber/XMPP až 90 milionů
2. AIM 53 milionů
3. MSN 27 milionů
4. Yahoo! 22 milionů

nyní pár příček přeskočíme a podíváme se dolů, kde se plácá ICQ

 

... ICQ 4 miliony (vč. 1,3milionů v ČR)

Mezi uživatele icq patří ve většíně případů Slováci a Izraelci, kde icq vzniklo. Ptáte se proč icq zabírá takové mizivé procento z celosvětového podílu? Stačí si jenom přečíst podmínky licenční smlouvy, kterými se zavazuje každý uživatel řídit (viz.níže) a zjistíte proč převládá svobodný protokol jakým je právě Jabber.

Podívejme se nyní s čím běžný uživatel icq musel souhlasit při potvrzování smlouvy pro společnost AOL:

 • jakýkoli obsah odeslaný v síti ICQ nepatří Vám, ale společnosti AOL (nemáte žádné právo na soukromí)
 • pokud Vaše konverzace způsobí
  nějakou škodu (velmi hypotetická možnost - nedovedu si představit) jste
  povinni ji společnosti AOL uhradit
 • souhlasíte s tím, že v případě jakéhokoli sporu se společností AOL, se dostavíte k soud v americké Virginii.
 • souhlasíte s tím, že Vaše osobní data budou zpracovávána ve spojených státech
 • souhlasíte s tím, že nebudete
  používat jiný SW než ten, který Vám dodala společnost AOL (všechny
  neoriginální klienti typu Miranda a QIP jsou nelegální!)
 • SW nesmějí používat lidé mladší 13 let. (co asi dělají všichni čeští „puberťáci"?)
 • Při používání SW musíte sledovat reklamu. Jakékoli její odstranění je protiprávní !
 • licenční podmínky se mohou kdykoli změnit. Jste povinni je číst každých 30 dní

Osobně si nedovedu představit
člověka při smyslech, který by s takovými podmínkami souhlasil
. Vy také
s některými nesouhlasíte? Proč tedy ICQ vlastně používáte? Je s podivem, že Češi stále tento protokol upřednostňují.

Shrnutí závěrem o problematice používání ICQ:

 • nespolehlivost, výpadky jsou denním chlebem
 • absence šifrování komunikace,
  kdokoli si může "odposlechnout" váš soukromý rozhodvor a to nemluvím o
  tom, že společnosti AOL jste dali souhlas vaši soukromou konverzaci
  třeba otisknout v Blesku. :-D
 • Centralizace sítě, výpadek centra způsobí fatální pád celé sítě
 • kdokoli si může zjistit váš status, autorizace nefunguje
 • oficiální klient je přímo lapač pro všemožné viry a červy
 • závislost na jednom poskytovateli
  služeb (AOL), tzn. že nemůžete posílat zprávy uživatelům využívajících
  služeb jiných poskytovatelů

To by snad jen tak lehce stačilo na úvod o technologii Jabber. V příštím článku se seznámíme jakým způsobem přejít na Jabber.

 

Powered by Drupal - Design by Artinet